Yolu ve yüreği SEVGİDEN geçen dostların buluşma yeri!..
   
 Çorum  Bektaşoğlu  Köyü
          

"Orada bir köy var uzakta, O köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de gelmesek de, O köy bizim köyümüzdür!.."

* Bektaşoğlu Köyü

* T a r i h ç e

* Sosyal Etkinlikler
*  Derneklerimiz
* M e z a r l ı k
*  F o t o a l b ü m
* Köyüme Şiirler
*  Köyüm İnsanı
* Köyüm Evleri
*  C  e  m  l  e  r
* A  ş  u  r  e
*  D  e  r  g  i
* Ş e n l i k l e r
*  K a n  Bankası
* W e b l e r i m i z
* Kene İle Yaşam
* İ l e t i ş i m    
 
  
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİKKAT KENE VAR!
(Kene ile birlikte yaşamayı öğrenmek ve korunmak için...)
Kene (Ixodoidea, eklem bacaklıların örümceğimsiler (Arachnida) sınıfından kan emici ve gözsüz bir dış parazittir. İnsan, koyun, köpek, kedi, deve gibi canlıların derilerine yapışarak kanlarını emer. "Asıl kene" olarak bilinir.
Ayrı eşeylidir ve yumurta ile çoğalır. Dişi yumurtalarını yaprak, çöp veya hayvan kılları arasına bırakır. Gelişimlerinde metamorfoz vardır. Yumurtalarından üç çift bacaklı larvalar çıkar. Bunlar bir pupa devresi geçirerek 8 bacaklı nimfalara (tam gelişmemiş yavrular) dönüşürler. Nimfalar da bir pupa safhası geçirdikten sonra ergin hale gelirler. Larva ve nimfalar genellikle kertenkeleler üzerinde, erginler ise insan, koyun, sığır, köpek gibi memeliler üzerinde parazit yaşarlar.
Kanı emen kene orijinal halinden onlarca kat daha büyür
Vücutları başla kaynaşmış bir göğüs ve torba biçimli dişi 11-12 mm'ye kadar sişer. Erginlerinde dört çift bacak bulunur. Bacakların uçlarında çengeller ve vantuzlar vardır. Deriye rahatça yapışarak hortumlarıyla kan emerler. İyice şiştikten sonra kendilerini yere atarak konaklarından uzaklaşır, ot veya ağaçlara tırmanırlar. Ön ayaklarının uçları dokunma ve koku alma için özelleşmiştir. Ormanlarda bulunduğu ağacın altından bir hayvan geçtiği takdirde üzerine düşüp derisine yapışır ve etine hortumunu sokarak kanını emer. İlk iki bacak çifti öne, son iki çifti geriye yönelmiştir. Bugün 17 bin'den fazla kene türü bilinmektedir. Kenelerin hepsi zararlı, parazit ve kör değildir. Sığır ve köpek kene türleri gözlüdür. Insan ve ehil hayvanlarda parazit yaşayanlar çeşitli hastalık mikroplarını bulaştırdıklarından sağlık bakımından zaralıdır. ve bir çok bakteri de üretmektedir.
Kene Isırması ile Bulaşan Hastalıklar
Kene tedavisi çok zor olan sonucu ölüme kadar varabilen son derece tehlikeli hastalıklar taşır. Keneler virüs, bakteri ile protozoon ve Rickettsia conorii adlı parazitleri taşıyabilirler ve bu ciddi enfeksiyon etkenlerini kanını emdikleri insan ve hayvanlara aktarırlar:
  • Lyme hastalığı
  • Kanamalı Ateşi)
  • iltihabı([[]])
Kenenin Çıkarılması
Kan emen bir keneyi deriden söküp atmak hastalık bulaşma riskini artırdığından oldukça tehlikelidir. Çünkü çıkarılmaya çalışılan kene midesinde bulunan, mikrop ve bakterilerle dolu kanı tekrar geriye bosaltır.
Kene Penseti
Batı avrupa ülkelerinde halk kene ve keneden bulaşan hastalıklar konusunda oldukça duyarlıdır. Bu yüzden kenenin zararsızca çıkarılmasını sağlayan özel bir penset geliştirilmiştir. Bu aracın ülkemizde piyasada olup olmadığı bilinmemektedir.
Kene Kaşığı
Keneye bağlı hastalıkların en yaygın olduğu ülkelerden olan Amerika'da keneyi döndürmeden kolayca ve güvenli bir şekilde çıkarmaya yarayan özel bir kaşık geliştirilmiştir kene kaşığı. Bu araç özel şekli sayesinde ulaşılması güç olan kasık ve eklem yerleri gibi bölgelere yapışan kenelerin kolayca çıkarılmasını sağlar.                               Kene Kaşığı
 
 
 
 
 
 
Elle Çıkarma
Kene'yi kesinlikle kendiniz çıkarmaya çalışmayın ve en kısa sürede uzman bir sağlık görevlisi tarafından çıkarılmasını sağlayın.
Eger herhangi bir arac ya da doktor imkani yoksa kene el ile su sekilde cikarilmalidir: Bir parmaginizin ucunu biraz tukuruk ile nemlendirin ve bu sekilde kenenin etrafinda cok hafif bastirarak daireler cizin. Bir kaç dakika sonra kene kendiliginden çıkacaktır. Kene kendini birakır birakmaz derhal tirnaklarinizin ucu ile tutarak alin, aksi takdirde kene baska bir yere tekrar yapisacaktir. Kene çıktıktan sonra ısırılan yeri alkol ile temizleyin. Eğer kene uzun süre yapışık kaldı ise derhal bir sağlık kuruluşuna başvurun kene ısırması ile geçen hastalıklarda tedaviye erken başlanılması hastalıktan kurtulma şansını artıracaktır.
Bunun dışında, keneyi çekmek, ezmek, alkol ya da başka bir sıvı ile çıkmasını sağlamak gibi herhangi bir fiziki ya da kimyevi yöntem uygulamayın ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna gidin ve uzman bir kişi tarafından ciltten çıkarılmasını sağlayın.
Kaynak: WİKİPEDİ Özgür Ansiklopedi  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kene
                                                                                                                                              Anasayfa   

Bektaşoğlu Köyü©2002

Tasarım: Kamil TÜRKOĞLU