Yolu ve yüreği SEVGİDEN geçen dostların buluşma yeri!..
   
 Çorum  Bektaşoğlu  Köyü
          

"Orada bir köy var uzakta, O köy bizim köyümüzdür. Gitmesek de gelmesek de, O köy bizim köyümüzdür!.."

* Bektaşoğlu Köyü

* T a r i h ç e

* Sosyal Etkinlikler
*  Derneklerimiz
* M e z a r l ı k
*  F o t o a l b ü m
* Köyüme Şiirler
*  Köyüm İnsanı
* Köyüm Evleri
*  C  e  m  l  e  r
* A  ş  u  r  e
*  D  e  r  g  i
* Ş e n l i k l e r
*  K a n  Bankası
* W e b l e r i m i z
* Kene İle Yaşam
* İ l e t i ş i m    
 
 Ziyaretçi Sayısı: 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

Çorum Hakimiyet Gazetesi

A.Huseyin Bektas
Size Asagidaki Haberi Gönderdi.

Tarih 15.05.2007
Tarladan çikip sahne aldilar
 

  Çorum'da köy halkindan olusan koro kurarak bir ilki gerçeklestiren Bektasoglu Köyü sakinleri düzenledikleri 'Bahar Konseri' ile izleyenlere türkü ziyafeti çekti.
Tarladan çikip sahne aldilar
Çorum merkeze bagli Bektasoglu köylüleri kendi köy halkindan olusan koro kurarak bir ilke imza attilar. Bektasoglu Köyü Sosyal Yardimlasma Dayanisma ve Kültür Dernegi'nin öncülügünde olusan koroda görev alan  orkestra ve solistler Bektasoglu köyü halkindan olusturulmus  ve  insaat isçisi, çiftçi, memur, ögrenci gibi degisik meslek gruplarina sahip kisilerden meydana getirilmis. Orkestra ve koroda görev alan koro mensuplari 4 ay gibi kisa bir sürede tamamen amatörce çalisip aksam sahne alarak  Çorumlu ve köy halkina 'Bahar Konseri' düzenlediler. Bektasoglu Köyü Türk Halk Müzigi Korosu olarak adlandirilan koro mensuplari Devlet Tiyatro Salonu'nda gerçeklestirilen konserde davetlilere Türk Halk Müzigi'nden örnekler sundular.
'Amacimiz bir ilki gerçeklestirmekti'
Bektasoglu Köyü Sosyal Yardimlasma, Dayanisma ve Kültür Dernegi Baskani Kazim Bektas, köylüler korosu fikrinin daha önce amatörce çalismalar yapan ve baglama çalan köy halkindan Hüseyin Bektas'a ait oldugunu belirtti. Kazim Bektas köy olarak böyle bir ilke imza atmanin gururunu yasadiklarini kaydetti. Konser ve Koro'nun fikir sahibi Hüseyin Bektas ise, iki yil önce ilaç mümessili olarak görev yaptigi Ordu'da yasadigi site içerisinde site sakinleri ile 'Siteler Birligi Korosu'nun kurulmasina öncülük ederek yine bir ilki gerçeklestirdigini söyledi. Bektas, Çorum'a tayin olduktan sonra bu ilki  kendi köyü içinde gerçeklestirerek 'Köy Korosu' kurulmasina öncülük ettigini belirtti. Köylülerine bu fikri açikladiginda sicak karsilandigini ifade eden Koro Baskani Hüseyin Bektas, "Çorum Belediyesi THM Korosu Sefi Kazim Mercan'dan  yardim istedik. Sefimiz bizi bir dizi elemeden geçirerek bazi arkadaslarimizi koroya dahil etti. Tamamen amatörce olusturulan koromuzun ilk hedefi bir 'Bahar Konseri' vermekti. Dört ay gibi kisa bir süre içerisinde bu çalismalarimizi tamamlayarak köyümüz adina bir ilke imza atmanin mutlulugunu yasiyoruz." dedi.
'Yillardir bize miras olarak kalan kültüre bir damla dahi olsa katki saglamak adina buradayiz'
Bu fikrin kendisine dernek yöneticilerinden geldigini vurgulayan  Çorum Belediyesi THM Korosu Sefi Kazim Mercan, "Bana koro sefligini yapmam için teklif geldiginde çok sasirdim ve bu teklif çok hosuma gitti. Koro çalismasinin yani sira halk kültürüne de destek vermek adina bu teklifi kabul ettim. Olusturulan koro tamamen amatör, dogal ve yalin. Yillardir bize miras olarak kalan kültüre bir damla dahi olsa katki saglamak adina buradayiz." dedi. Koro mensuplarini bir dizi elemelerden geçirdikten sonra çalismalara basladigini kaydeden  Mercan, koroda 7 orkestra ve 19 solist olmak üzere toplam 26 kisinin görev aldigini sözlerine ekledi.
'Türküler geçmisin motifidir'
Saygi durusunda bulunulmasi ve Istiklal Marsi'nin okunmasinin ardindan baslayan konsere bazi protokol mensuplari, Bektasoglu köyü halki ve çok sayida davetli katildi. Bektasoglu Köyü Sosyal Yardimlasma Dayanisma ve Kültür Dernegi adina bir açis konusmasi yapan Galip Kantar, köy halkinin 19. yüzyilda Adiyaman'dan köyün su anki yerlesim yerine göçettigini kaydetti. Kantar, "Türküler geçmisin birer motifidir. Türkülü insan türkünün aydinligini yansitmaktadir. Dilinden kültüründen kopuk insan özlü olamaz. Bizim bu geceki amacimiz kültürümüzü ve türkülerimizi yürekten seslendirmek." dedi.
Davetliler hos bir gece geçirdi
 Köylü gençlerin kendi siveleriyle oynadigi skeçlerin ardindan sahne alan köy korosu degisik yörelere ait türküleri seslendirdiler. Hem çalip hem söyleyen koro mensuplari davetliler tarafindan ilgi ile izlendiler. Profesyonel solistleri aratmayan Bektasoglu Köyü Köylüler THM Korosu mensuplari izleyenlere unutmayacaklari bir gece sundular. Konserin son bölümünde sponsorlara ve konserde emegi geçen katilimcilara birer plaket verildi.

 

Basında Konser -1 >>>     Basında Konser -2 >>>    Basında Konser -3 >>>

    Sosyal Etkinlikler     >>>                                                                                                      Anasayfa   

Bektaşoğlu Köyü©2002

Tasarım: Kamil TÜRKOĞLU